Scotch Bonnet Light Race 2006      


                     ---GYC Race Results---                                    
Race:     Scotch Bonnet 2006   Wind Spd: 2-15                 Date:   06/17/06 
Delegate: Gambacurta           Wind Dir: wsw                  Course: Bonnet   
                               Handicap: T                    Length: 90.00    
                                                                               
Plc Boat Name      Boat Type     ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected    
___ _________      _________     ___  _____   ______    _______   _________    
                                                                               
** Div. 1 NFS     Start 19:35:00                                               
  1 Eole           Dickerson 36  210 0.9541   40:50:21  21:15:21  20:16:49     
  2 No Agenda      Pearson 26    228 0.9307   41:22:32  21:47:32  20:16:55     
  3 Tarachel       Ranger 26     207 0.9581   40:53:40  21:18:40  20:25:05     
  4 Sarabande      Bristol 27    255 0.8978   42:24:08  22:49:08  20:29:12     
  5 Petrel         Islander 26   228 0.9307   42:18:33  22:43:33  21:09:03     
  6 Free Spirit    Beneteau 21.  204 0.9621   42:45:00  23:10:00  22:17:19     
                                                                               
** Div. 2 NFS     Start 19:40:00                                               
  1 Passages       J42           102 1.1229   34:54:49  15:14:49  17:07:15     
  2 Paradox        Sabre 30      186 0.9870   37:13:58  17:33:58  17:20:16     
  3 About Time     Beneteau Oc   158 1.0285   38:26:58  18:46:58  19:19:05     
                                                                               
** Div. 3         Start 19:45:00                                               
  1 Moondance      Sabre 28      198 0.9703   37:27:14  17:42:14  17:10:41     
  3 Blue Skies     Pearson 365K  201 0.9662   DNF (no island time)                             
  3 Zest           Tartan 34C    192 0.9786   DNF (no island time)
                                                                               
** Div. 4         Start 19:50:00                                               
  1 Flicker        Pearson 30    171 1.0088   36:18:52  16:28:52  16:37:34     
  2 Celtic Fire    C&C 29        177 1.0000   40:12:47  20:22:47  20:22:47     
  3 First Today    C&C 29        177 1.0000   40:31:27  20:41:27  20:41:27     
  4 Aloha          C&C 29        177 1.0000   DNF (place 4-5 based on island time)                             
  5 Bluepeace      C&C 30        168 1.0133   DNF                              
  6 No Name-white  C&C 29-II     177 1.0000   DNF (no island time)
                                                                               
** Div. 5         Start 19:55:00                                               
  1 Hiawatha       Catalina 38   120 1.0907   35:22:50  15:27:50  16:51:59     
  2 Allegro        C&C 35        123 1.0855   35:34:46  15:39:46  17:00:07     
  3 Aria           CS 30         150 1.0410   36:42:14  16:47:14  17:28:32     
  4 Eagle's Wings  J80           114 1.1012   36:37:41  16:42:41  18:24:09     
  5 Guardian Angel Tartan 10     138 1.0603   39:10:20  19:15:20  20:25:00     
                                                                               
** Div. 6         Start 20:00:00                                               
  1 Silver Bullet  Beneteau 40.   57 1.2122   34:41:40  14:41:40  17:48:45     
  2 Acadia         Beneteau 40.   57 1.2122   35:11:04  15:11:04  18:24:24     
  3 Proprius Munia Precision 11   78 1.1688   35:52:14  15:52:14  18:32:58     
  4 Rampage        Farr 47        -6 1.3642   33:36:40  13:36:40  18:34:06     
  5 Umi Taka       Beneteau 40.   57 1.2122   36:42:37  16:42:37  20:15:22     
  6 Elation        Beneteau 1st   78 1.1688   38:42:53  18:42:53  21:52:26     
  7 Polestar       Beneteau 40.   57 1.2122   DNF                              
                                                                               
** Div. 7         Start 20:05:00                                               
  1 Flight Simulat Corsair 28R    42 1.2453   34:06:21  14:01:21  17:27:44     
  2 Dulcinea       MacGreager 3   36 1.2590   36:03:44  15:58:44  20:07:03     
  3 Trevelyan      Corsair 28 C   42 1.2453   36:47:55  16:42:55  20:48:56     
  4 Sun Dance      Stiletto 23    15 1.3095   36:32:55  16:27:55  21:33:41     

Perpetual Trophies

Founders Trophy First GYC boat under 30 feet. FLICKER Bill Thompson

Stewart Trophy Best corrected Time, White Sails Fleet PASSAGES Leonard Redon

Allen Trophy Best corrected time of the entire Spinnaker fleet FLICKER Bill Thompson

Giambra Trophy First Mono Hull to Finish in Elapsed Time Line Honors RAMPAGE John Odenbach/ Susie Robbins

The Inauguration of the Genesee Rochester Trophy  
For the RYC boat with the best corrected time on the Spinnaker course ALLEGRO Jim Hill

 


Island rounding times for amusement - not used for scoring. No times were recorded after 9:00AM

                     ---GYC Race Results---                                    
Race:     Sch Bnt isl 2006     Wind Spd: 10-12                Date:   06/16/06 
Delegate: Gambacurta           Wind Dir: wsw                  Course: Bonnet   
                               Handicap: T                    Length: 90.00    
                                                                               
Plc Boat Name      Boat Type     ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected    
___ _________      _________     ___  _____   ______    _______   _________    
                                                                               
** Div. 1 NFS        Start 19:30:00                                               
  1 Sarabande      Bristol 27    255 0.8978   28:12:00  08:42:00  07:48:39     
  2 Tarachel       Ranger 26     207 0.9581   28:59:00  09:29:00  09:05:10     
  3 No Agenda      Pearson 26    228 0.9307   29:26:00  09:56:00  09:14:42     
  4 Eole           Dickerson 36  210 0.9541   29:17:00  09:47:00  09:20:03     
  5 Petrel         Islander 26   228 0.9307   30:13:00  10:43:00  09:58:26     
  6 Free Spirit    Beneteau 21.  204 0.9621   29:58:00  10:28:00  10:04:12     
                                                                               
** Div. 2 NFS        Start 19:35:00                                               
  1 Paradox        Sabre 30      186 0.9870   28:39:00  09:04:00  08:56:56     
  2 Passages       J42           102 1.1229   28:20:00  08:45:00  09:49:31     
  3 About Time     Beneteau Oc   158 1.0285   29:18:00  09:43:00  09:59:37     
                                                                               
** Div. 3         Start 19:40:00                                               
  1 Moondance      Sabre 28      198 0.9703   29:10:00  09:30:00  09:13:04     
                                                                               
** Div. 4         Start 19:45:00                                               
  1 Flicker        Pearson 30    171 1.0088   28:49:00  09:04:00  09:08:47     
  2 First Today    C&C 29        177 1.0000   29:14:00  09:29:00  09:29:00     
  3 Celtic Fire    C&C 29        177 1.0000   29:54:00  10:09:00  10:09:00     
  4 Aloha          C&C 29        177 1.0000   30:28:00  10:43:00  10:43:00     
  5 Bluepeace      C&C 30        168 1.0133   30:31:00  10:46:00  10:54:36     
                                                                               
** Div. 5         Start 19:50:00                                               
  1 Aria           CS 30         150 1.0410   28:42:00  08:52:00  09:13:49     
  2 Allegro        C&C 35        123 1.0855   28:30:00  08:40:00  09:24:28     
  3 Hiawatha       Catalina 38   120 1.0907   28:40:00  08:50:00  09:38:04     
  4 Eagle's Wings  J80           114 1.1012   29:18:00  09:28:00  10:25:29     
  5 Guardian Angel Tartan 10     138 1.0603   29:56:00  10:06:00  10:42:33     
                                                                               
** Div. 6         Start 19:55:00                                               
  1 Silver Bullet  Beneteau 40.   57 1.2122   27:55:00  08:00:00  09:41:51     
  2 Acadia         Beneteau 40.   57 1.2122   28:01:00  08:06:00  09:49:08     
  3 Proprius Munia Precision 11   78 1.1688   28:52:00  08:57:00  10:27:39     
  4 Umi Taka       Beneteau 40.   57 1.2122   28:38:00  08:43:00  10:33:59     
  5 Rampage        Farr 47        -6 1.3642   27:46:00  07:51:00  10:42:32     
  6 Elation        Beneteau 1st   78 1.1688   29:32:00  09:37:00  11:14:24     
  7 Polestar       Beneteau 40.   57 1.2122   30:08:00  10:13:00  12:23:05     
                                                                               
** Div. 7         Start 20:00:00                                               
  1 Flight Simulat Corsair 28R    42 1.2453   27:57:00  07:57:00  09:54:00     
  2 Dulcinea       MacGreager 3   36 1.2590   28:41:00  08:41:00  10:55:56     
  3 Trevelyan      Corsair 28 C   42 1.2453   28:48:00  08:48:00  10:57:31     
  4 Sun Dance      Stiletto 23    15 1.3095   28:28:00  08:28:00  11:05:14     

                         Spinnaker Divisions Overall Results

   Boat Name        Name             Boat Type        Sail #     Corr Time   


1  Flicker          Thompson         Pearson 30       14654      16:37:34    
2  Hiawatha         Porter           Catalina 38      15130      16:51:59    
3  Allegro          Hill             C&C 35           32359      17:00:07    
4  Moondance        Sill             Sabre 28         16         17:10:41    
5  Flight Simulato  Reese            Corsair 28R      64         17:27:44    
6  Aria             Koch             CS 30            4660       17:28:32    
7  Silver Bullet    Voss             Beneteau 40.7    9449       17:48:45    
8  Eagle's Wings    Smith            J80              482        18:24:09    
9  Acadia           Shaheen          Beneteau 40.7    25007      18:24:24    
10 Proprius Munia   Deubler          Precision 11 Me  107        18:32:58    
11 Rampage          Odenbach         Farr 47          25600      18:34:06    
12 Dulcinea         Matteson         MacGreager 36    -          20:07:03    
13 Umi Taka         Schwenk          Beneteau 40.7    52264      20:15:22    
14 Celtic Fire      Meagher          C&C 29           31493      20:22:47    
15 Guardian Angel   Sichak           Tartan 10        22465      20:25:00    
16 First Today      Beach            C&C 29           661        20:41:27    
17 Trevelyan        Stephens         Corsair 28 Ctr   142        20:48:56    
18 Sun Dance        Moyer            Stiletto 23      40         21:33:41    
19 Elation          Elliott          Beneteau 1st 36  25547      21:52:26    
5 spinnaker boats did not finish:
D  Zest             Rice             Tartan 34C       4692    
D  Aloha            Blakley          C&C 29           21644
D  Bluepeace        Keller           C&C 30           24069
D  No Name-white    Doktor           C&C 29-II        370 
D  Polestar         Kinsella/Fields  Beneteau 40.7    52369

                   Non Flying Headsail Divisions Overall Results

   Boat Name        Name             Boat Type        Sail #     Corr Time   


1  Passages         Readon           J42              24         17:07:15    
2  Paradox          Bessette         Sabre 30         204        17:20:16    
3  About Time       Weld             Beneteau Oc 361  336        19:19:05    
4  Eole             Burtner          Dickerson 36     16         20:16:49    
5  No Agenda        Anderson         Pearson 26       1632       20:16:55    
6  Tarachel         Dinatale         Ranger 26        10313      20:25:05    
7  Sarabande        Barton           Bristol 27       84         20:29:12    
8  Petrel           Wilkinson        Islander 26      5          21:09:03    
9  Free Spirit      Myers            Beneteau 21.0    78         22:17:19    

             Spinnaker Divisions Island Rounding Overall Results
                           (some times were missed)
   Boat Name        Name             Boat Type        Sail #     Corr Time   


1  Flicker          Thompson         Pearson 30       14654      09:08:47    
2  Moondance        Sill             Sabre 28         16         09:13:04    
3  Aria             Koch             CS 30            4660       09:13:49    
4  Allegro          Hill             C&C 35           32359      09:24:28    
5  First Today      Beach            C&C 29           661        09:29:00    
6  Hiawatha         Porter           Catalina 38      15130      09:38:04    
7  Silver Bullet    Voss             Beneteau 40.7    9449       09:41:51    
8  Acadia           Shaheen          Beneteau 40.7    25007      09:49:08    
9  Flight Simulato  Reese            Corsair 28R      64         09:54:00    
10 Celtic Fire      Meagher          C&C 29           31493      10:09:00    
11 Eagle's Wings    Smith            J80              482        10:25:29    
12 Proprius Munia   Deubler          Precision 11 Me  107        10:27:39    
13 Umi Taka         Schwenk          Beneteau 40.7    52264      10:33:59    
14 Rampage          Odenbach         Farr 47          25600      10:42:32    
15 Guardian Angel   Sichak           Tartan 10        22465      10:42:33    
16 Aloha            Blakley          C&C 29           21644      10:43:00    
17 Bluepeace        Keller           C&C 30           24069      10:54:36    
18 Dulcinea         Matteson         MacGreager 36    -          10:55:56    
19 Trevelyan        Stephens         Corsair 28 Ctr   142        10:57:31    
20 Sun Dance        Moyer            Stiletto 23      40         11:05:14    
21 Elation          Elliott          Beneteau 1st 36  25547      11:14:24    
22 Polestar         Kinsella/Fields  Beneteau 40.7    52369      12:23:05    

     Non-flying Headsail Divisions Island Rounding Overall Results

Boat Name        Name             Boat Type        Sail #     Corr Time   


1  Sarabande        Barton           Bristol 27       84         07:48:39    
2  Paradox          Bessette         Sabre 30         204        08:56:56    
3  Tarachel         Dinatale         Ranger 26        10313      09:05:10    
4  No Agenda        Anderson         Pearson 26       1632       09:14:42    
5  Eole             Burtner          Dickerson 36     16         09:20:03    
6  Passages         Readon           J42              24         09:49:31    
7  Petrel           Wilkinson        Islander 26      5          09:58:26    
8  About Time       Weld             Beneteau Oc 361  336        09:59:37    
9  Free Spirit      Myers            Beneteau 21.0    78         10:04:12    

Back to GYC Racing