Scotch Bonnet Light Race 2014


                     ---GYC Race Results---
Race:     Scotch Bonnet 2014   Wind spd: 0-5                  Date:   06/14/13
Delegate: Blaakman             Wind dir: 0-180                Course: SBLR
                               Handicap: T                    Length: 82.00

                          -- DIVISION SCORE --
Plc Boat Name      Sail #       Boat Type        ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected
___ _________      ______       _________        ___  _____   ______    _______   _________
** Div. 1         -Start 07:35:00
  1 Second Wind    279          Tartan 27        269 0.8449   27:25:39  19:50:39  16:45:59
  2 No Agenda      1632         Pearson 26       240 0.8831   26:37:55  19:02:55  16:49:19
  3 Sarabande      84           Bristol 27       252 0.8669   27:47:47  20:12:47  17:31:22
  4 Edelweiss      443          Grampian 26      243 0.8790   27:37:00  20:02:00  17:36:33
  5 Blue Skies     53           Pearson 365      256 0.8616   28:05:00  20:30:00  17:39:46
  6 Desire         49           Columbia 26-II   246 0.8749   27:58:36  20:23:36  17:50:32
  8 Ariadne        112          Tartan 27        265 0.8499   DNS

** Div. 2         -Start 07:40:00
  1 Toole'n Around 655          Catalina 30      210 0.9264   27:20:18  19:40:18  18:13:26
  2 Vita           11174        Cal 3-30         186 0.9643   26:38:30  18:58:30  18:17:51
  3 Free Spirit    78           Beneteau 21.0    207 0.9310   27:21:31  19:41:31  18:20:00
  4 Tera Shell     405          Sabre 28         216 0.9174   27:47:53  20:07:53  18:28:07
  5 Water Colors   196          Hunter 33.5      174 0.9844   27:47:30  20:07:30  19:48:40
  9 Sea Guhls      22927        O'day 30         207 0.9310   DNF
  9 Bonnelaine     14           Pearson 323      201 0.9402   DNS
  9 Watercolours   12360        C&C 30           207 0.9310   DNS

** Div. 3         -Start 07:45:00
  1 Obsession      22801        C&C 29           177 0.9793   25:53:05  18:08:05  17:45:34
  2 Still Comic    326          C&C 29           177 0.9793   25:58:26  18:13:26  17:50:48
  3 True Colors    414          C&C 29           177 0.9793   26:19:01  18:34:01  18:10:57
  4 Practice       404          Beneteau 1st 2   197 0.9465   26:57:53  19:12:53  18:11:12
  5 Griffin        471          Grampian 26      220 0.9115   27:54:00  20:09:00  18:22:00
  7 Flicker        14654        Pearson 30       168 0.9947   DNF

** Div. 4         -Start 07:50:00
  1 Vitesse        42073        Sabre 42          90 1.1526   25:23:00  17:33:00  20:13:41
  5 Walkabout      60287        Sabre 36          93 1.1456   DNF
  5 Amorita        25600        Beneteau 40.7     51 1.2520   DNF
  5 Pearl          13775        C&C 35-2         138 1.0501   DNS

** Div. 5         -Start 07:55:00
  1 Panic Button   12           F-25C            -15 1.4658   22:28:00  14:33:00  21:19:39
  3 Dulcinea       73           Macgregor 36 C    36 1.2949   DNF

                          -- FLEET (OVERALL) SCORE --
Plc Boat Name      Sail #       Boat Type        ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected
___ _________      ______       _________        ___  _____   ______    _______   _________
** Fleet GO
  1 Second Wind    279          Tartan 27        269 0.8449   27:25:39  19:50:39  16:45:59
  2 No Agenda      1632         Pearson 26       240 0.8831   26:37:55  19:02:55  16:49:19
  3 Sarabande      84           Bristol 27       252 0.8669   27:47:47  20:12:47  17:31:22
  4 Edelweiss      443          Grampian 26      243 0.8790   27:37:00  20:02:00  17:36:33
  5 Blue Skies     53           Pearson 365      256 0.8616   28:05:00  20:30:00  17:39:46
  6 Desire         49           Columbia 26-II   246 0.8749   27:58:36  20:23:36  17:50:32
  7 Toole'n Around 655          Catalina 30      210 0.9264   27:20:18  19:40:18  18:13:26
  8 Vita           11174        Cal 3-30         186 0.9643   26:38:30  18:58:30  18:17:51
  9 Free Spirit    78           Beneteau 21.0    207 0.9310   27:21:31  19:41:31  18:20:00
 10 Tera Shell     405          Sabre 28         216 0.9174   27:47:53  20:07:53  18:28:07
 11 Water Colors   196          Hunter 33.5      174 0.9844   27:47:30  20:07:30  19:48:40
 16 Sea Guhls      22927        O'day 30         207 0.9310   DNF
 16 Bonnelaine     14           Pearson 323      201 0.9402   DNS
 16 Watercolours   12360        C&C 30           207 0.9310   DNS
 16 Ariadne        112          Tartan 27        265 0.8499   DNS

** Fleet SP
  1 Obsession      22801        C&C 29           177 0.9793   25:53:05  18:08:05  17:45:34
  2 Still Comic    326          C&C 29           177 0.9793   25:58:26  18:13:26  17:50:48
  3 True Colors    414          C&C 29           177 0.9793   26:19:01  18:34:01  18:10:57
  4 Practice       404          Beneteau 1st 2   197 0.9465   26:57:53  19:12:53  18:11:12
  5 Griffin        471          Grampian 26      220 0.9115   27:54:00  20:09:00  18:22:00
  6 Vitesse        42073        Sabre 42          90 1.1526   25:23:00  17:33:00  20:13:41
  7 Panic Button   12           F-25C            -15 1.4658   22:28:00  14:33:00  21:19:39
 13 Walkabout      60287        Sabre 36          93 1.1456   DNF
 13 Flicker        14654        Pearson 30       168 0.9947   DNF
 13 Dulcinea       73           Macgregor 36 C    36 1.2949   DNF
 13 Amorita        25600        Beneteau 40.7     51 1.2520   DNF
 13 Pearl          13775        C&C 35-2         138 1.0501   DNS

Scotch Bonnet Light Race 2014
Perpetual Trophy Winners

Warren Miller "New Issue" Trophy

First new skipper to finish on corrected time, Genoa Only course.

Water Colors Hunter 33.5 Bill Towner

Stewart Trophy

for the Best Corrected Time of the entire Non-Spinnaker Fleet:

Second Wind Tartan 27 Gary Leary

Giambra Trophy

for the First Mono-Hull to Finish, Elapsed Time:

Vitesse - Sabre 42 Robert Fields

Founder's Cup

The first GYC yacht under 30' LOA to finish the regular course of the
Scotch Bonnet Light Race

Obsession C&C 29 Mk 1 Rich Allen

Allen Trophy

for the Best Corrected Time of the entire Spinnaker Fleet:

Obsession C&C 29 Mk 1 Rich Allen

 

SBLR Ernie Coleman Memorial Trophy

to the best performing yacht club in the Scotch Bonnet Light Race
based on each club's top 3 finishing sailboats.

Genesee Yacht Club


* revised 06/23/2014 - correct Obsession's time, add Walkabout as DNF - no place changes

Back to GYC Racing