2016 SBLR summary Excellent Value
With light air, this years race took a long time, as a result, the cost per hour was quite low making the 2016 Scotch Bonnet Light Race an excellent value.
Friday's Sunset awesome, mostly clear, the second sunset on Saturday was phenomenal with some clouds. With a nearly full moon it was never dark. It was relatively warm, only light layers were needed. Never a chance of rain.
Because of the long time on the lake, people report consuming most of their provisions, especially the good stuff.
No boats completed the race all the way back to Rochester within the time limit, so Island times were used to score the race.
John Andersen (No Agenda) won the Genoa Only fleet (Stewart Trophy) for the 2nd year in a row, single handed against boats with crews.
Peter Davidson (Silver Bullet) was the overall winner of the Spinnaker Fleet (Allen Trophy) and also won the Founder's cup.
23 boats started the race, 4 new skippers.
Everyone said they had a good time and plan to return next year.
Scotch Bonnet Light Race 2016
Perpetual Trophy Winners
First Place Cruising Division
Boat to win first Place, corrected time, Cruising Division.
Free Spirit – Beneteau First 21 – Alan Myers
Warren Miller “New Issue” Trophy
First new skipper to finish on corrected time, Genoa Only course.
High Life – Sabre 28 – Walter New
Stewart Trophy
for the Best Corrected Time of the entire Non-Spinnaker Fleet:
No Agenda - Pearson 26 – John Andersen
Giambra Trophy
for the First Mono-Hull to Finish, Elapsed Time:
Chippewa – Farr 395 – Ronald Clarridge
Founder's Cup
The first GYC yacht under 30' LOA to finish the regular course of the
Scotch Bonnet Light Race
Silver Bullet – C&C 29 Mk 1– Peter Davidson
Allen Trophy
for the Best Corrected Time of the entire Spinnaker Fleet:
Silver Bullet – C&C 29 Mk 1– Peter Davidson
SBLR Ernie Coleman Memorial Trophy
to the best performing yacht club in the Scotch Bonnet Light Race based on each club's top 3 finishing sailboats.
RYC – 12 points
PYC – 8 points
GYC – 4 points – Winner
---GYC Race Results--- Race: Scotch Bonnet 2016 Wind spd: Date: 06/17/16 Delegate: Reisch Wind dir: Course: SBLR Handicap: T Length: 82.00 -- DIVISION SCORE -- Plc Boat Name Sail # Boat Type ASP Mult. Finish Elapsed Corrected ___ _________ ______ _________ ___ _____ ______ _______ _________ ** Div. 1 B GO -Start 07:35:00 1 No Agenda 1632 Pearson 26 247 0.8735 23:49:19 16:14:19 14:11:04 2 Desire 49 COLUMBIA 26-2 253 0.8655 24:16:42 16:41:42 14:26:58 3 Toole'n Around 655 Catalina 30 237 0.8872 24:26:09 16:51:09 14:57:06 4 Sarabande 84 BRISTOL 27 OB 252 0.8669 26:29:56 18:54:56 16:23:52 5 Edelweiss 443 GRAMPIAN 26 OB 253 0.8655 27:52:41 20:17:41 17:33:54 ** Div. 2 A GO -Start 07:40:00 1 Windsway 127 Cal 2-27 236 0.8886 24:30:30 16:50:30 14:57:56 2 Vita 11174 CAL 30-3 188 0.9610 23:51:19 16:11:19 15:33:26 3 Water Colors 196 Hunter 33.5 174 0.9844 24:28:00 16:48:00 16:32:17 4 High Life 148 SABRE 28-1 229 0.8985 26:17:18 18:37:18 16:43:54 5 Free Spirit 78 Beneteau 21.0 201 0.9402 29:31:34 21:51:34 20:33:08 ** Div. 3 B SP -Start 07:45:00 1 Silver Bullet 32965 C&C 29 178 0.9776 25:19:30 17:34:30 17:10:53 2 Aloha 21644 C&C 29 177 0.9793 26:03:18 18:18:18 17:55:34 3 First Today 661 C&C 29 Mk2 177 0.9793 26:18:00 18:33:00 18:09:58 4 Time Out 87 Sabre 32 183 0.9692 26:35:09 18:50:09 18:15:20 5 I Got Mine 209 SABRE 28-2 215 0.9189 27:37:12 19:52:12 18:15:31 8 Y Knot 1026 Pearson 30 202 0.9387 DNF 8 True Colors 414 C&C 29-2 182 0.9709 DNF ** Div. 4 A SP -Start 07:50:00 1 Waahuu 4471 CS 30 150 1.0272 26:02:36 18:12:36 18:42:19 2 Grand Vitesse 42073 Sabre 42 96 1.1387 24:58:35 17:08:35 19:31:15 3 Apothic 70 BENETEAU 1ST 3 164 1.0018 27:37:25 19:47:25 19:49:33 4 Chippewa 39539 Farr 395 39 1.2861 24:16:44 16:26:44 21:09:02 6 Star Dancer 50965 Freedom 40/40 104 1.1207 DNF ** Div. 5 MH -Start 07:55:00 1 Dulcinea 73 NO CLASS 36 1.2949 24:28:44 16:33:44 21:26:47 -- FLEET (OVERALL) SCORE -- Plc Boat Name Sail # Boat Type ASP Mult. Finish Elapsed Corrected ___ _________ ______ _________ ___ _____ ______ _______ _________ ** Fleet GO 1 No Agenda 1632 Pearson 26 247 0.8735 23:49:19 16:14:19 14:11:04 2 Desire 49 COLUMBIA 26-2 253 0.8655 24:16:42 16:41:42 14:26:58 3 Toole'n Around 655 Catalina 30 237 0.8872 24:26:09 16:51:09 14:57:06 4 Windsway 127 Cal 2-27 236 0.8886 24:30:30 16:50:30 14:57:56 5 Vita 11174 CAL 30-3 188 0.9610 23:51:19 16:11:19 15:33:26 6 Sarabande 84 BRISTOL 27 OB 252 0.8669 26:29:56 18:54:56 16:23:52 7 Water Colors 196 Hunter 33.5 174 0.9844 24:28:00 16:48:00 16:32:17 8 High Life 148 SABRE 28-1 229 0.8985 26:17:18 18:37:18 16:43:54 9 Edelweiss 443 GRAMPIAN 26 OB 253 0.8655 27:52:41 20:17:41 17:33:54 10 Free Spirit 78 Beneteau 21.0 201 0.9402 29:31:34 21:51:34 20:33:08 ** Fleet SP 1 Silver Bullet 32965 C&C 29 178 0.9776 25:19:30 17:34:30 17:10:53 2 Aloha 21644 C&C 29 177 0.9793 26:03:18 18:18:18 17:55:34 3 First Today 661 C&C 29 Mk2 177 0.9793 26:18:00 18:33:00 18:09:58 4 Time Out 87 Sabre 32 183 0.9692 26:35:09 18:50:09 18:15:20 5 I Got Mine 209 SABRE 28-2 215 0.9189 27:37:12 19:52:12 18:15:31 6 Waahuu 4471 CS 30 150 1.0272 26:02:36 18:12:36 18:42:19 7 Grand Vitesse 42073 Sabre 42 96 1.1387 24:58:35 17:08:35 19:31:15 8 Apothic 70 BENETEAU 1ST 3 164 1.0018 27:37:25 19:47:25 19:49:33 9 Chippewa 39539 Farr 395 39 1.2861 24:16:44 16:26:44 21:09:02 10 Dulcinea 73 NO CLASS 36 1.2949 24:28:44 16:33:44 21:26:47 14 Y Knot 1026 Pearson 30 202 0.9387 DNF 14 Star Dancer 50965 Freedom 40/40 104 1.1207 DNF 14 True Colors 414 C&C 29-2 182 0.9709 DNF